SOCIAL MEDIA
Daria Rybicka - dietoporady | “Moje dziecko nie chce jeść” Domowy serek homogenizowany.
522
post-template-default,single,single-post,postid-522,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,transparent_content,columns-3,qode-theme-ver-13.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.4,vc_responsive

“Moje dziecko nie chce jeść” Domowy serek homogenizowany.

dietetyk-warszawa-dieta-dzieci-1a.jpg

 

Dzieci uwielbiają serki homogenizowane. Reklamy sugerują, że wszelkiego rodzaju serki to doskonałe źródło białka, czy wapnia w diecie dzieci. Nie daj się zwieść. Tak naprawdę większość tych produktów to desery, zawierające znaczne ilości cukru i niepotrzebnych dodatków.

Mam dla Ciebie zdrowszą alternatywę.

 

Jak wprowadzić zdrowe nawyki w diecie dziecka

 

  • Wprowadzaj zmiany w diecie dziecka stopniowo
  • Zacznij od modyfikowania produktów, czy dań, które najbardziej lubi Twoje dziecko. Następnie podawaj ten produkt w coraz zdrowszej „wersji”. Jeżeli dziecko lubi słodkie serki homogenizowane, to nie przestawiaj go od razu na jogurt naturalny jeżeli nie zna jego smaku. Wprowadzaj zmiany małymi krokami. Możesz przygotować np. domową wersję serka homogenizowanego (przepisy poniżej)
  • Wybieraj smaki, które dziecko lubi (np. serek owocowy – na bazie ulubionych owoców, czy serek czekoladowy, jeśli maluch lubi czekoladę)
  • Dostosuj konsystencję (dodając mniej lub więcej jogurtu naturalnego) do takiej, jaką lubi dziecko.
  • Pamiętaj również, że dziecko kojarzy serek homogenizowany ze słodkim smakiem. Początkowo możesz dosłodzić serek do preferowanego smaku większą ilością cukru. Następnie zmniejszaj ilość cukru, zamieniaj go na zdrowsze zamienniki. W ten sposób przyzwyczajasz dziecko do coraz zdrowszej wersji produktu, który już zna.
  • Następnie możesz spróbować zaproponować dziecku jogurt naturalny. Uwaga: warto go podać z dodatkiem czegoś , co dziecko bardzo lubi np. domowy, zdrowy krem czekoladowy. Na wierzch dodaj ulubiony owoc np. borówki czy maliny. Kolejnym krokiem może być wprowadzanie różnych rodzajów mleka roślinnego zamiast mleka krowiego (w kolejnych wpisach pokażę Wam jak to zrobić) oraz przygotowanie  kremowych deserów ze zdrowych produktów (np. kasze).

 

Domowe serki waniliowe możesz wykorzystać do jedzenia samodzielnie, dodawać np. do naleśników, czy w formie deseru np. z ulubionym owocem, czy zdrowym kremem czekoladowym.

 

Nie zniechęcaj się jeżeli dziecko nie od razu chce spróbować nowej rzeczy. Można zastosować efekt „zdartej płyty” i podawać dziecku dany produkt kilka, kilkanaście razy.

 

Domowe serki to zdrowsza alternatywa gotowych produktów kupowanych w sklepie.

Możesz przygotować je w większej ilości, zamknąć w słoiku i przechowywać w lodówce. Nawet jeżeli początkowo do ich przygotowania użyjesz cukier to unikniesz niepotrzebnych dodatków, które znajdują się w sklepowych serkach (syrop glukozowo-fruktozowy, żelatyna, skrobia modyfikowana). W części z nich znajdują się również barwniki, zagęstniki, aromaty, bardzo niezdrowe tłuszcze utwardzone itd.

Czy naprawdę chcesz tym karmić swoje dziecko?

 

 

Domowy serek waniliowy. Zdrowe, domowe „Danio”

  • Twaróg półtłusty ok.250g
  • Jogurt naturalny ok. 1,5 kubeczka małego jogurtu naturalnego dobrej jakości (bez dodatku cukru i mleka w proszku)
  • Wanilia (użyłam laskę wanilii, jeżeli nie masz w domu można dodać cukier waniliowy, najlepiej taki prawdziwy, a nie wanilinowy) cukier dodajemy do smaku np. 2-3 łyżeczki
  • Cukier puder do dosłodzenia *opcjonalnie

 

Wszystkie składniki bardzo dokładnie miksujemy aż do uzyskania gładkiej masy bez grudek (u mnie ok. 10 min). W razie potrzeby można dosłodzić do smaku.

 

 

 

Domowy serek owocowy

Do powyższej wersji serka dodaj owoce np. malinowy
Możesz je rozmiksować i wymieszać z serkiem waniliowym lub zrobić mus z owoców i polać go na serek.

Uwaga – maliny zawierają w sobie sporo wody więc można do takiego owocowego serka dodać nieco mniej jogurtu.

 

Praktyczna wskazówka

Warto dodać, że ilość jogurtu naturalnego można dostosować do tego jaki serek preferują Wasze dzieci. Jeżeli dziecko lubi bardziej płynną konsystencję dodajemy więcej jogurtu, jeżeli bardziej gęsty wystarczy zwykle ok. 1 opakowania 150g. Ilość jogurtu należy dostosować również do twarogu, który kupujemy. Część jest bardziej zwarta i wtedy zużyjemy więcej jogurtu, część bardziej płynna – wtedy dodaj mniej jogurtu.

 

Jeżeli dziecko nie lubi „grudek” w jogurcie to można zastosować bardziej miękkie owoce np. jagody, truskawki, mus z brzoskwiń itp.

Można również wykorzystać mrożone owoce, co jest dobrą alternatywą na zimę.

 

Wszystkie wersje smakowe można dosłodzić w zależności od preferencji dziecka. Można wybrać zdrowsze zamienniki cukru np. stewia, czy ksylitol, ewentualnie miód. Dodatek tych produktów może nieco zmieniać smak.

 

Domowy serek czekoladowy

Zrób bazę jak wyżej i dodaj kakao (na ok. 80 g twarogu dodałam łyżkę kakao). Można dodać więcej w zależności od tego jak intensywny smak lubicie (proponuję dodawać po trochu aby dobrać smak do preferencji smakowych dzieci).

 

Wpis przygotowany w ramach współpracy z Magdą . Razem stawiamy czoła dzieciom niejadkom i pokazujemy jak wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe.

Zdjęcia – Magda mojedwoje.pl

 

Koniecznie dajcie znać jak Wam się podoba pomysł na domowe serki homogenizowane. 

Smakowały Waszym dzieciom?

 

 

 

 

 

 

 

7 komentarzy
  • Renata
    Posted at 13:16h, 29 września Odpowiedz

    Daria, dla ułatwienia podpowiedz proszę jaki serek/jogurt wybieracie do przygotowania tych deserków?

    • Daria Rybicka
      Posted at 18:42h, 29 września Odpowiedz

      wykorzystuję jogurty naturalne. Fajnie pod kątem jakości z takich normalnych jogurtów, które są dostępne większości sklepów wypada np. Bakoma (jogurt naturalny 0% lub jogurt naturalny łagodny smak). Ten gęsty jest fajny, ale ma dodatek mleka w proszku. Dobrze wypada również jn z Biedronki – Tola (ta produkowana w Kaliszu 😉 ) – ma dodatkowe szczepy Bakterii

  • Ewelina
    Posted at 16:43h, 29 września Odpowiedz

    Super wpis, czekam na kolejne, pozdrawiam!

    • Daria Rybicka
      Posted at 18:45h, 29 września Odpowiedz

      cieszę się 🙂
      kolejny już jutro!
      Będzie o tym, jak przymycić jaja w diecie dziecka

  • Zdrowa przekąska dla dzieci – domowe chipsy z owoców | Daria Rybicka - dietoporady
    Posted at 22:31h, 16 października Odpowiedz

    […] że znajdziesz tam ich kilka dziennie. Rano szklanka „Kubusia”, przed południem „Danio” (TUTAJ sprawdź przepis na domowy serek), później 2 cukierki, a po południu jeszcze garść paluszków, […]

  • Domowe musli i batoniki | Daria Rybicka - dietoporady
    Posted at 12:05h, 06 listopada Odpowiedz

    […] dodatek do jogurtu, czy domowego serka homogeniozwanego  […]

  • Sposób na niejadka – owoce w diecie dziecka | Daria Rybicka - dietoporady
    Posted at 00:41h, 05 grudnia Odpowiedz

    […] placki możesz położyć jogurt. Jeżeli dziecko go jeszcze nie akceptuje to TUTAJ znajdziesz przepis na szybki, domowy serek […]

Post A Comment