17 kw. Czy warto jeść grzyby?
Zastanawiałaś się kiedyś, czy warto jeść grzyby?
Ja tak. Uwielbiam grzyby i jeszcze do niedawna byłam przekonana, że grzyby to produkt ceniony za właściwości smakowo-zapachowe, który ma niewiele wartości odżywczych. Właściwie to chyba takie przekonanie wyniosłam nawet z czasów studiów. Pamiętam jak któregoś dnia podczas LIVE na Instagramie (TUTAJ) opowiadałam jak bardzo lubię grzyby. Za kilka dni dostałam pytanie czy chciałabym się w tym temacie wypowiedzieć na portalu Fun-gi.pl .
Zrobiłam to chętnie, ponieważ zmobilizowało mnie to do zagłębienia się w temat i okazało się, że jest zupełnie inaczej niż mi się wydawało.
Grzyby jadalne zawierają związki biologicznie czynne, co oznacza, że mają bardzo dobry wpływ na organizm.
Pomagają w zapobieganiu chorób układu krążenia, nowotworom (dzięki zawartym w nich związkach – polisacharydom), a jeżeli choroby już wystąpią to mogą wspierać leczenie. Wpływ na organizm jest już potwierdzony naukowo (poniżej podaję kilka źródeł).
Uważa się, że:
- Są źródłem antyoksydantów, które wychwytują wolne rodniki niekorzystnie wpływające na nasz organizm
- Zmniejszają uszkodzenia DNA
- Zmniejszają rozwój komórek nowotworowych
- Wiążą wolne rodniki (odpowiadające m.in. na starzenie i choroby nowotworowe)
- Stymulują układ odpornościowy organizmu (co wpływa korzystnie również w leczeniu innych chorób m.in. zakaźnych)
- Obniżają stężenie czynników rakotwórczych
- Obniżają poziom złego cholesterolu (LDL) – zmniejszenie ryzyka chorób układu krążenia
- Przyspieszenie wydalania cholesterolu
- Zmniejszone wchłanianie cholesterolu z pożywienia
- Obniżenie ciśnienia krwi
- Mogą działać wspierająco w zapobieganiu chorobom (działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe)
- Wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwcukrzycowe
- Zmniejszają wchłanianie tłuszczów z pożywienia
Grzyby zaliczone zostały do żywności funkcjonalnej – to żywność, która posiada udokumentowany badaniami naukowymi korzystny wpływ na zdrowie, ponad ten, który wynika z obecności w niej standardowo składników żywności. Do tego:
- Są niskokaloryczne z uwagi na dużą zawartość wody
- Zawierają włókna, które pozytywnie wpływają na perystaltykę układu pokarmowego
- Źródło białka
- Zawierają spore ilości witamin z grupy B (B1, B2, B6) oraz C
- Są źródłem pierwiastków których często nam brakuje: żelazo (i to dobrze przyswajalne nawet do 90%) , cynk, selen, magnez
Grzyby polecam również osobom, które nie jedzą mięsa -dobre źródło smaku mięsno-grzybowego.
Tymi przykładami chcę Ci pokazać, że warto jeść grzyby nie tylko z uwagi na ich właściwości smakowe, ale również dlatego, że są po prostu zdrowe.
Biorąc pod uwagę półki sklepowe przepełnione żywnością przetworzoną i coraz gorszą jakość pożywienia jedną z podstawowych zasad, które polecałabym stosować, to jedzenie produktów, które są jak najbardziej naturalne. Podstawą naszej diety w jak największym stopniu powinny być produkty pochodzące od roślin. Grzyby jadalne, w tym grzyby egzotyczne, to obok warzyw i owoców produkt, który może korzystnie wpływać na nasze zdrowie.
Czy grzyby są ciężkostrawne?
Uważa się, że owa ciężkostrawność może wynikać z zawartości w grzybach chityny. Można ją porównać do błonnika, podobnie jak on, może zwiększać perystaltykę jelit. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.
Chityna to włókna dlatego odpowiednie rozdrobnienie, obróbka termiczna i dokładne przeżuwanie powodują rozdrobnienie tego związku. W większym stopniu uczucie ciężkości po zjedzeniu grzybów może wynikać z tego, że często są one podawane z tłustymi produktami. Mięsem, sosami, śmietaną, dużą ilością tłuszczu.
Źle się czujesz po zjedzeniu grzybów? To po prostu ich nie jedz. Zasada jest taka sama jak w przypadku innych produktów – wyeliminuj te, które Ci nie służą.
Czy grzyby hodowlane są bezpieczne?
Tak. Produkowane są w kontrolowanych warunkach, nie gromadzą metali ciężkich (dlatego zwracaj uwagę na obszar z którego zbierane są grzyby leśne).
Zdjęcia pochodzą ze strony www.fun-gi.pl
Tam znajdziecie więcej informacji na temat grzybów i fajne przepisy z ich wykorzystaniem.
- Postepy Hig Med Dosw. (online), 2004; 58: 352-357 www.phmd.pl; “Związki biologicznie aktywne zawarte w grzybach
jadalnych i ich korzystny wpływ na zdrowie”; Justyna Rajewska, Bożena Bałasińska (SGGW) - ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 2014, 1 (92), 16 – 28; “WARTOŚĆ ODŻYWCZA I PROZDROWOTNA GRZYBÓW”; MAREK SIWULSKI, KRZYSZTOF SOBIERALSKI, IWONA SAS-GOLAK (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu).
- Kosmos. Problemy Nauk Biologicznych. Tom 60, 2011r; “SKŁAD, WARTOŚĆ ODŻYWCZA ORAZ WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE GRZYBÓW POZYSKIWANYCH ZE STANOWISK NATURALNYCH”; Iwona Sas-Golak, Krzysztof Sobieralski, Marek Siwulski, Jolanta Lisiecka (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu).
No Comments