20 cze Jak przygotować się do porodu
Czy można przygotować się do porodu?
Moim zdaniem jak najbardziej tak. Miałam piękny poród. Pokażę Wam, co sprawdziło się u mnie.
Nastawienie do porodu
Zasada, którą z góry przyjęłam – porodu nie da się zaplanować! Bardzo lubię to robić, ale miałam świadomość, że planowanie w tym wypadku nie ma sensu. Wręcz może doprowadzić tylko do niepotrzebnych nerwów jeśli coś będzie szło nie po mojej myśli. W związku z tą pewnego rodzaju niewiadomą chciałam zadbać o swoje poczucie bezpieczeństwa. Tutaj, pewnie każda z nas do tego stanu potrzebuje innych rzeczy. Poniżej te punkty, które mi pomogły.
Osoba towarzysząca
Nie wyobrażałam sobie być w tym momencie sama. Kobieta potrzebuje wsparcia bliskiej osoby. Dla nas było naturalne, że będziemy z Jarkiem razem witać na świecie nasze dziecko. Potrzebowałam Go by czuć się bezpieczniej. Rozumiem jednak pary, które nie chcą aby mężczyzna uczestniczył w całym porodzie. Z mojej perspektywy istotna byłaby wtedy obecność innej wspierającej osoby – chociażby doula.
zdj. Jos Verhoogen
Wybrać lekarza prowadzącego ciążę
Myślę, że to jeden z ważniejszych punktów. W ciąży z Kubusiem ciążę prowadził lekarz pracujący w Szpitalu, w którym rodziłam. Dało mi to duże poczucie bezpieczeństwa. Obawiałam się, że z uwagi na popularność szpitala mogą mnie odesłać do innego szpitala jeśli nie będzie miejsc. Dodatkowo lekarz uzupełnił na ostatniej wizycie „kartę porodową” – standardowo informacje te są zbierane przez położną przy przyjęciu do szpitala. Nie muszę chyba opowiadać jak czujesz się mając skurcze i odpowiadając na „milion pytań” nieistotnych zupełnie w tym momencie…. Przeżyłam to przy pierwszym porodzie i cieszę się, że ominęło mnie to tym razem.
Prywatna położna
Rodziłam w Szpitalu św. Zofii przy ul. Żelaznej w Warszawie. Nie miałam wykupionej położnej. Po doświadczeniach porodu z Julciem (w trakcie którego miałam kontakt z kilkoma położnymi) widziałam, że są to kobiety naprawdę „na poziomie”, wspierające i z dużym doświadczeniem. Przy drugim porodzie również byłam zadowolona (podobnie jak koleżanki z pokoju) więc myślę, że nie jest to niezbędny wydatek (ok. 1500zł). Chyba, że masz poczucie, że jest to konieczne do Twojego spokoju i poczucie bezpieczeństwa.
Oswojenie się ze szpitalem
Warto iść na szkołę rodzenia w miejscu, w którym chcesz rodzić. Można poznać położne, które w nim pracują, ich nastawienie i styl pracy. Często jest również możliwość obejrzenia szpitala. Oczywiście pomocne są także informacje przekazywane na zajęciach. Przy pierwszej ciąży dało nam to duże poczucie bezpieczeństwa. Wiedzieliśmy czego się spodziewać (przynajmniej w teorii ;))
Strona internetowa szpitala. Można tam znaleźć chociażby informacje co zabrać ze sobą ze szpitala. Zobaczyć zdjęcia sal itp.
zdj. Ashley Marston Photography
Świadomość swojego ciała
Wiedziałam czego mogę się spodziewać (zarówno pod kątem psychicznym jaki i fizycznym). Wiedza jak przebiega poród, jak wygląda fizjologia tego momentu, jakie sytuacje mogą się zdarzyć bardzo mi pomogła. Podobnie jak spora świadomość swojego ciała. Dzięki dużej uważności (jeszcze w trakcie ciąży) nauczyłam się odbierać sygnały płynące z organizmu, rozpoznawać jego potrzeby i na nie reagować. Domyślam się, że może wydawać się to trudne do zrealizowania. Uwierzcie mi – można się tego nauczyć. Ja większą uwagę zaczęłam do tego przykładać w ciąży i okazało się to bardzo cennym doświadczeniem. Pewnie łatwiej jest kobietom aktywnym fizyczne przed porodem, ćwiczące pilates czy jogę, medytujące itd.
Chodzi o to aby wsłuchać się w swój organizm. Nauczyć się rozpoznawać jego potrzeby, by później w czasie porodu móc na nie sprawniej reagować. Mi np. pomogło to, że miałam „wypracowane” oddychanie przeponą. Szybko odbierałam czego potrzebuje mój organizm np. jaką pozycję powinnam przybrać, w jaki sposób oddychać itd. Lubię pływać, dobrze czuję się w wodzie, bardzo mnie to relaksuje. Wiedziałam, że jeżeli będzie taka możliwość to chciałabym urodzić w wannie żeby złagodzić ból i czuć się bardziej komfortowo. Trzeba zaufać swojej intuicji.
Przed porodem warto również poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą pozycji, w których możesz rodzić oraz jakiego rodzaju formy łagodzenia bólu są dostępne w szpitalu.
Każdy poród jest inny, tak jak każda z nas jest inna.
No Comments