SOCIAL MEDIA
Daria Rybicka - dietoporady | woda. dlaczego warto ją pić
17
post-template-default,single,single-post,postid-17,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,transparent_content,columns-3,qode-theme-ver-13.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.4,vc_responsive

woda. dlaczego warto ją pić

dietoporady-daria-rybicka-woda-dlaczego-warto-ja-pic-00001

 

Co z tą wodą?

Zapraszam na I część informacji na ten temat.

70% naszego ciała składa się z wody. Jest ona niezbędna do przebiegu procesów biochemicznych, które zachodzą w organizmie (także odchudzania). Wpływa na wygląd, samopoczucie i działanie naszego organizmu (np. układu odpornościowego). Świetnie reguluje ciśnienie krwi (podnosi je jeśli mamy zbyt niskie i obniża je w przypadku wysokiego ciśnienia), zapobiega zaparciom, wypłukuje toksyny z organizmu.

Pamiętajcie, że woda to numer jeden przy oczyszczaniu organizmu (pomaga wypłukać toksyny z organizmu). Dla ułatwienia tego procesu dodaj do wody sok z cytryny – takie działanie wspomoże również walkę z cellulitem. Woda, to również niedoceniana metoda na dodanie sobie energii, zmniejszenie bólów głowy, czy wzrost koncentracji.

Zazwyczaj wszyscy wiedzą, że jest ona ważnym elementem zdrowego stylu życia, tylko często pojawia się pytanie „jak zacząć ją pić?”. Często słyszę opinie Pacjentów, że woda po prostu im nie smakuje. Wydaje się być nudna, bez smaku i trudno się do niej przekonać. Dlatego w kolejnych 2 wpisach znajdziecie kilka praktycznych wskazówek jak skutecznie to zmienić.

Pamiętaj, że każdy z nas jest inny. Zastanów się jakie metody będą najlepsze dla Ciebie. Propozycje podane w tym materiale to tylko przykłady.

Ile wypić wody

Zalecane jest picie 2 litrów wody dziennie (8 szklanek). Zakłada się, że powinniśmy wypić nie mniej niż 30 ml na każdy kg masy ciała. Oczywiście w okresie letnim polecam jeszcze większą ilość.

Dodatkowo pamiętaj o zwiększeniu ilości warzyw, które zawierają w swoim składzie bardzo dużo wody (większość z nich ok.90% – dlatego są niskokaloryczne).

Często uczucie pragnienia mylone jest z łaknieniem. Dlatego, kiedy wydaje Ci się, że jesteś głodny w pierwszej kolejności napij się wody. Dzięki temu sprawdzisz czy organizm potrzebował wody, czy naprawdę powinieneś coś zjeść 🙂

Jak pić wodę

Najlepiej pij ją regularnie, małymi porcjami w ciągu całego dnia. Warto zwracać uwagę również na jej temperaturę – najbardziej organizmowi będzie służyła ta o temp. zbliżonej do temp. ciała Nie warto „wlewać” w siebie jednorazowo dużych ilości, ponieważ organizm i tak jej wtedy nie wykorzysta. Woda przez nas „przeleci”. Zachęcam również do unikania popijania posiłków. Powoduje to rozcieńczenie treści pokarmowej, a przez to gorsze trawienie jedzenia w żołądku (nie rozcieńczamy wtedy soków żołądkowych). Często potrzeba popijania wynika z tego, że za słabo gryziemy pokarm. Zwróć na to uwagę, postaraj się jeść z większą uważnością.

Oczywiście należy również zwracać uwagę na jakość wody. Ideałem jest woda alkaliczna (o pH powyżej 7,5), która będzie dodatkowo wspierała organizm w odkwaszeniu organizmu. Tego typu parametry mają wody “lecznicze”.

dietoporady-daria-rybicka-woda-dlaczego-warto-ja-pic-00002

Jaką wodę wybrać

Taką, która Ci najbardziej odpowiada. Ważne jest po prostu to, aby wypić jej odpowiednią ilość. W chłodniejsze dni polecam lekko ciepłą wodę. Zaś w upalny dzień wykorzystaj schłodzoną z większą ilością składników mineralnych (wody mineralne, a nie źródlane). W czasie upałów bardziej się pocimy w związku z tym tracimy składniki mineralne (w tym sód), które są ważne do prawidłowego funkcjonowania organizmu (zachowanie równowago wodno-elektrolitowej). Wybieraj wtedy wodę z większą zawartością minerałów, takich jak magnez, wapń, sód i chlorki. Najlepiej sprawdzą się wody średniozmineralizowane (np. Kropla Minerałów) i wysokozmineralizowane (np. Muszyna Minerale, Muszynianka, Kryniczanka) .

Czy mogę pić wodę gazowaną

Nie ma zakazu picia wody gazowanej. Jeżeli nie mamy nieprzyjemnych dolegliwości po jej spożyciu np. odbijanie, można pić wodę gazowaną. Polecam jednak aby stanowiła ona dodatek do porcji wypijanej w ciągu dnia wody niegazowanej. Warto wiedzieć, że gazowana woda może dawać szybciej uczucie ugaszenia pragnienia, przez co wypijemy jej mniej.

Dlaczego woda?

Z pewnością nie należy sięgać po “wody smakowe”, które nie są wodą tylko słodzonym napojem (w jednej szklance znajdziemy ok. 3 łyżeczek cukru).

Napoje gazowane są bardzo kaloryczne -1 litr to ok. 450kcal! Napój gazowany może mieć nawet kilkadziesiąt łyżeczek cukru – wypijesz tak słodką herbatę….?

Jeżeli pijesz kawę pamiętaj o tym, że kawa nie nawadnia organizmu. Kofeina w niej zawarta działa moczopędnie, powoduje utratę składników mineralnych.

Nie lubię wody, co zrobić

Zachęcam do wypróbowania wody różnych firm. Często smakują one inaczej i może trafimy na tą odpowiednią dla nas. Jeżeli nie możesz się przekonać do wody niegazowanej, wybierz gazowaną.

Zadbaj również o to, aby woda ładnie wyglądała. Aby urozmaicić wygląd i smak wody można dodać do szklanki kilka listków mięty, plaster cytryny lub kilka sztuk owoców sezonowych np. pomarańcza, maliny itd. aby ładny wygląd zachęcił nas do wypicia wody.

Jeżeli nadal nie możesz się przekonać, wykorzystaj herbatą owocową lub ziołową. Jeżeli już sięgniesz po sok, polecam rozcieńczyć go z wodą. Pamiętaj, że często napój zwany „sokiem” zawiera tylko ok. kilku procent soku. Czytaj etykiety! Jeżeli w 100ml soku jest 10g lub więcej węglowodanów jest to napój o wysokiej zawartości cukru. Unikaj również produktów dosładzanych syropem glukozowo-fruktozowym.

 

dietoporady-daria-rybicka-woda-dlaczego-warto-ja-pic-00003

Jak zacząć pić więcej wody

Przede wszystkim trzeba być świadomym, że pijesz jej za mało. Aby Twoje działanie było skuteczne musisz po pierwsze to wiedzieć, a po drugie chcieć to zmienić. Następnie warto wyznaczyć sobie konkretny cel na dany dzień np. dzisiaj wypiję min. 1,5 litra wody i podzielić tą porcję na 3 mniejsze części np. 3 butelki po 500ml. Ustal, do której godziny wypijesz każdą z tych porcji np. do godz. 11.00 wypiję pierwszą butelkę, do godz. 15.00 drugą itd. Ostatni krok to regularne picie wody małymi łykami aby o ustalonych godzinach rzeczywiście butelka z wodą była już pusta. Jeśli nadal o niej zapominasz, ustaw przypomnienie w telefonie. Jeśli pracujesz przy biurku postaw butelkę w widocznym miejscu, dzięki temu o niej nie zapomnisz. Na koniec odpowiedz przed samą sobą na kilka pytań. Co Ci przeszkadza w wypijaniu odpowiedniej ilości wody? Jak możesz to zmienić? Jaka metoda będzie skuteczna dla Ciebie?

 

Pamiętaj, że każda metoda, która działa u Ciebie jest dobra 🙂

W kolejnym wpisie pokażę Ci kilkanaście sposobów jak zacząć pić wodę.

Do zobaczenia.

Materiał przygotowany dla Mammazine

Cały tekst znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu

3 komentarze

Post A Comment