SOCIAL MEDIA
Daria Rybicka - dietoporady | Czy sól podnosi ciśnienie
Czy sól ma wpływ na ciśnienie? We wpisie wyjaśniam, w jaki sposób nadmierne spożycie soli może prowadzić do nadciśnienia oraz na jakie inne czynniki ryzyka warto zwrócić uwagę.
4357
post-template-default,single,single-post,postid-4357,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,transparent_content,columns-3,qode-theme-ver-13.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.4,vc_responsive
wysokie ciśnienie dieta nadcsnienie wysokie ciśnienie dietai

Czy sól podnosi ciśnienie?

Sól nadaje smaku spożywanym przez nas potrawom, jednak jemy jej zbyt dużo. O tym, czy sól jest zdrowa i jak ją ograniczyć napisałam osobny artykuł. W tym skupię się na wpływie soli na ciśnienie oraz opowiem o nadciśnieniu tętniczym.

 

Sól a ciśnienie

 

Za duże spożycie soli oznacza wzrost ryzyka nadciśnienia tętniczego. Mowa tu o wysokim ciśnieniu, czyli ponad 140/90 mmHg.

 

Przy wysokim ciśnieniu wzrasta ryzyko chorób serca, udarów oraz miażdżycy. Za duże spożycie soli wiąże się też ze zwiększonym ryzykiem innych chorób np. raka żołądka.

 

Dlaczego sól zwiększa ryzyko nadciśnienia?

 

Pewnie na ten temat można byłoby napisać oddzielny wpis 🙂 ale tutaj pokażę Ci prosty mechanizm, wyjaśniający, jak sól podnosi ciśnienie. Sód zawarty w soli zwiększa objętość krwi, co w małym stopniu podnosi ciśnienie. W konsekwencji następuje niewielkie uszkodzenie nerek. Z czasem uszkodzenia kumulują się i po latach spożywania soli w zbyt dużych ilościach nerki trudniej radzą sobie z wydalaniem sodu i wody. Zatrzymanie wody i sodu powoduje dalszy wzrost ciśnienia. Mamy do czynienia z zamkniętym kręgiem.

 

Można znaleźć też stwierdzenia, że sód zwiększa stan zapalny, a to może powodować sztywnienie naczyń krwionośnych i nadciśnienie. Ten argument wyjaśniałby również wpływ soli na stany zapalne.

 

Czym jest nadciśnienie?

 

Wyobraź sobie, że Twój układ krążenia to hydraulika w jakimś dużym nowoczesnym wieżowcu. Nadciśnienie to taka sytuacja, w której krew zaczyna krążyć “pod za wysokim ciśnieniem” w tym skomplikowanym systemie przewodów. Jeśli masz za duże ciśnienie w rurach w domu, to system naczyń siada, rury niszczą się od wewnątrz, aż w końcu pękają.

To samo dzieje się w Twoim ciele. Problem polega na tym, że często długo nie wiemy o tym, że “rozwija się” nadciśnienie. Za wysokie ciśnienie nie boli (tak co do zasady, oczywiście czasami mogą pojawiać się objawy typu bóle głowy, ale są one tak niespecyficzne, że nie od razu kojarzysz to z za wysokim ciśnieniem). Nie wiesz o tym i reagujesz za późno.

Dlatego tak ważne jest regularne badanie się!

 

Czasami nadciśnienie wynika z jakiejś innej choroby np. choroby nerek, ale najczęściej masz wpływ na to czy będziesz mieć nadciśnienie, czy nie.

 

Czynniki wpływające na ciśnienie krwi:

 

Nie tylko sól podnosi ciśnienie. Warto wspomnieć również o innych czynnikach, takich jak:

 

 • otyłość,
 • dieta,
 • spożywanie alkoholu,
 • palenie papierosów,
 • mała aktywność fizyczna,

 

Jak mogę obniżyć ciśnienie?

 

 • Doprowadzenie do optymalnej masy ciała (co nie oznacza restrykcyjnego odchudzania).
 • Zmiana diety. W dużym skrócie: jak najwięcej roślin w diecie i zmniejszenie produktów od zwierząt (mięso, nabiał). Jest jeszcze kilka produktów, które dodatkowo możecie dodać do diety, a bardzo dobrze działają na obniżanie ciśnienia. Temat odżywiania przy nadciśnieniu to duży temat, jeśli chcecie o tym więcej poczytać – piszcie, zrobię kolejny wpis.
 • Zmniejszenie ilości soli w diecie.
 • Bardziej aktywny styl życia, więcej aktywności fizycznej.
 • Wyeliminowanie lub zmniejszenie ilości spożywanego alkoholu.
 • Rzucenie palenia papierosów.

 

„Biorę leki na nadciśnienie”

 

Rozumiem, że są sytuacje, kiedy jest to niezbędne. Pokazuję tylko, jak można to zmienić, bo tak – możesz to zmienić! To, że dzisiaj twoje ciało potrzebuje wsparcia, nie znaczy, że tak ma być do końca życia. Oczywiście ZAWSZE decyduje o tym lekarz i ewentualne odstawienie leków czy zmniejszenie dawki wchodzi w grę wyłącznie po konsultacjach z nim.

 

Kiedy pracuję z Klientami, zmieniają oni swoje nawyki i dochodzą do zdrowej masy ciała. Zawsze robimy tzw. „stop klatki” w trakcie tego procesu i sprawdzamy:

a/ jak się zmieniają wyniki badań,

b/ w jakim tempie obniża się ciśnienie.

 

Właśnie po to, aby w odpowiednim momencie iść do lekarza i przegadać z nim sprawę. Zastanowić się w którym momencie np. zmniejszać dawki leków i docelowo, kiedy zrobi się przestrzeń na ich odstawienie. U wielu Pacjentów jest to możliwe. Chcę Cię zostawić z poczuciem, że masz na to wpływ.

 

Wpis nie wyczerpuje tematu nadciśnienia ani wpływu soli na ciśnienie, ale chciałam w tym tekście przekazać Wam wiedzę i zachęcić do refleksji. Na pytania chętnie odpowiem w komentarzach pod artykułem.

 

Chcesz umówić się na konsultację? Sprawdź opinie moich Klientów i grafik tutaj:

https://www.znanylekarz.pl/daria-rybicka/dietetyk/warszawa

 

dieta wysokie ciśnienie nadciśnienie dieta jak mierzyć ciśnienie ile można solić

I na koniec: wspieram i kibicuję akcji społecznej #bojatakmowie, której intencją jest promowanie wiedzy na temat nadciśnienia oraz zachęcanie do wykonywania regularnych pomiarów ciśnienia w domu. Przypominajcie również o tym swoim rodzicom i dziadkom.

 

#bojatakmowie #bierzswojeleki – wsparcie globalnej akcji prowadzonej przez Międzynarodowe Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego.

 

Zobacz więcej tutaj: https://www.bojatakmowie.pl/

 

 

 

2 komentarze

Post A Comment